google زن ، سلاح جنگ نیست | حجاب برتر
Find Me Here
۰۷ خرداد

زن ، سلاح جنگ نیست

مجموعه: متن

در کمپ حزب اللهی ها ادعا می شود (و ادعا می کنیم) که زن وسیله نیست اما…

زن سلاح جنگ نیست

تقریبا با روشنگری هایی که اتفاق افتاده (البته در عرصه نظر) همه می دانند که زن در اسلام به عنوان وسیله مطرح نیست و در برخی کشورهای خارجی به عنوان وسیله مطرح می شود.

اما می خواهم امروز به یک گونه دیگر از تبلیغات مان درمورد حجاب بپردازم که می توان نقدی جدی به آن وارد کرد و آن این است که مسئله حجاب را در همان ابتدا، وسیله ای برای مبارزه با غرب می بینیم. آن قدر در این مبارزه غرق می شویم که یادمان می رود (و کم حجاب ها هم یادشان می رود) که موضوع حجاب در ابتدا موضوعی مذهبی و مربوط به دین داری ماست نه مبارزه. مبارزه از طریق حجاب داشتن می تواند یکی از اثرات باشد نه اینکه ما روی آن متمرکز شویم که به عنوان یک سلاح و با آن اشعار و شعارهای آب و تاب دار.

کشور ما ایران یکی از معدود کشورهایی است که تقریبا می توان در آن دین داری کرد اما مسائل و مباحث سیاسی و دولتی را به داخل خانه ها کشانده اند. برخی ها این مسئله را به من نبندند که من سکولار هستم، نه سکولار نیستم اما می گویم ما در وهله اول باید اخلاص داشته باشیم و اخلاص کاملا امری الهی است نه دولتی. شما با توجیه نکردن فرد مقابل و صرفا عادت دادن او به حجاب نمی توانید او را در این کار با اخلاص کنید.

پس زن سلاح ما برای مبارزه با غرب نیست. تفکر ماست که سلاح مبارزه با غرب است و قلم ماست (اشاره به جمله تاریخی امام (ره) پس از اتمام جنگ تحمیلی). حجاب نمی تواند به تنهایی سلاح ما باشد وگرنه در دهه های پیشین که وضعیت حجاب (نه قوت تفکر حجاب) بیش از اینها بود غرب را باید فتح می کردیم!

حجاب به عنوان یک واجب الهی در قرآن مطرح است. هم زنان و هم مردان با توجه به ویژگی هایی که دارا هستند باید حجاب و وضعیت پوششی خودشان را حفظ کنند. پسری که با پوششی جلب توجه کننده وارد جامعه می شود حجابش را رعایت نکرده همان طور که بانویی که کم حجاب است، حجابش را به درستی رعایت نکرده است.

بسیاری از ما عقیده داریم که کم حجاب ها لزوما کافر نیستند؛ پس وقتی کافر نیستند احتمالا مسلمانند! وقتی مسلمان باشند اگر ما در عرصه سیاسی وارد نشویم می توانیم از عرصه مذهبی وارد شویم و حجاب را امری مذهبی معرفی کنیم. این مسئله کاملا واضح است که حجاب مسئله ای سیاسی و امنیتی نیست و در وهله اول مذهبی است اما روزگار به جایی رسیده است که باید برای بدیهی ترین مسائل دلیل آورد…

امید وطن دوست – نویسنده اختصاصی وب سایت حجاب برتر

۲۴ دیدگاه
 • باسلام.
  واقعا متن جالبی بود،نظر من هم همینه؛و ما باید تفکراتمان را درست کنیم.
  شاید برای این کار باید به عقب برگردیم…
  ممنون

 • سلام
  از متنتان پیدا است که مطالعه و دانش کمتری در امور دینی دارید. گویند: مشک آن است که ببوید نه آنکه عطار بگوید.اینکه شما سکولار نیستی یا هستی را گفته شما، مشخص نمی‌کند مفهوم مد نظرتان مشخص می‌کند که در قالب واژه‌ها موج می‌زند.
  جان کلام اینکه با ملغمه‌ای از استدلال‌های درست و غلط، شبهه ایجاد کرده‌اید و ماهی خود را از آب گل‌آلودی که درست کرده‌اید گرفته‌اید.

  چند تا سؤال می‌پرسم:
  ۱- بحثتان را با این پیش‌فرض شروع کرده‌اید که «مسئله حجاب را در همان ابتدا، وسیله‌ای برای مبارزه با غرب می‌بینیم». این پیش‌فرض از کجا آمده است؟ کی گفته که این طور است؟ چه کسی این ادعا را کرده است که شما آن را رد می‌کنید؟ و چرا این پیش‌فرض غلط خودتان را رویکرد جامعه معرفی می‌کنید؟
  ۲- حتی فرض کنیم که این ادعا درست باشد. نوشته‌اید: «آن قدر در این مبارزه غرق می‌شویم که یادمان می‌رود (و کم‌حجاب‌ها هم یادشان می‌رود) که موضوع حجاب در ابتدا موضوعی مذهبی و مربوط به دین‌داری ماست نه مبارزه». به وضوح -علی‌رغم ادعای خودتان- سکولاریستی فکر کرده‌اید (نمی‌گویم سکولار هستید ولی سکولاریستی سخن گفته‌اید). جمله معروفی است که «ان الحیات، عقیده و جهاد». آیا جز این است؟ آیا مذهب را از مبارزه جدا می‌کنید تا توجه دیگران را به امور دینی جلب کنید؟ شما را به گفته‌ای از امام بزرگمان ارجاع می‌دهم: «ما مى‌گوییم تا شرک و کفر هست، مبارزه هست. و تا مبارزه هست، ما هستیم. ما بر سر شهر و مملکت با کسى دعوا نداریم. ما تصمیم داریم پرچم لا اله الا اللّه را بر قلل رفیع کرامت و بزرگوارى به اهتزاز درآوریم». آیا در این زمان، امام امت، دین‌داری را کنار گذاشته و فقط از مبارزه حرف می‌زند یا امام، دیانت خود را عین سیاست می‌بیند و هیچ تفاوتی میان دیانت و سیاست نمی‌بیند؟ اصلاً آیا اسلام چیزی جز ایمان و جهاد در راه خدا است؟ اصلاً چطور است که امام بعد از مبارزه، بلافاصله حرف پرچم لااله‌إلاألله را به میان می‌آورد؟
  لب کلام اینکه حتی اگر حجاب، وسیله‌ای برای مبارزه، تلقی می‌شود هیچگاه نمی‌تواند جدا از دینداری ما باشد. چه بسا تفکیک این دو، کار را خراب‌‌تر کند. چطور است که مثل کشورهای حوزه خلیج فارس باشیم که حجاب مردها و زن‌هایشان بعضاً بسی بهتر از ما است (یعنی طبق استدلال شما، دین‌داری‌شان از ما بهتر است) اما با سیاست، کاری ندارند؟ و گوسفند رامی در دست رهبرانشانند؟

  ۳- گفته‌اید «اخلاص کاملاً امری الهی است نه دولتی». قطعاً منظورتان از دولتی در اینجا انتساب به دولتی نیست بلکه «سیاسی» است. یعنی جمله‌تان را این طور می‌توانم بازنویسی کنم «اخلاص کاملاً امری الهی است نه سیاسی»! که جمله خیلی خیلی خطرناکی است.
  سؤالم این است پس نفاق چیست؟ و آیا نفاق، شخصی است یا در جامعه بروز می‌کند؟

  بس است دیگر
  این قدر متن، ایراد و اشکال عقیدتی دارد که ادامه نمی‌دهم اما تکرار می‌کنم که:
  از متنتان پیدا است که مطالعه و دانش کمتری در امور دینی دارید. گویند: مشک آن است که ببوید نه آنکه عطار بگوید.اینکه شما سکولار نیستی یا هستی را گفته شما، مشخص نمی‌کند مفهوم مد نظرتان مشخص می‌کند که در قالب واژه‌ها موج می‌زند.
  جان کلام اینکه با ملغمه‌ای از استدلال‌های درست و غلط، شبهه ایجاد کرده‌اید و ماهی خود را از آب گل‌آلودی که درست کرده‌اید گرفته‌اید.

  • امید وطن دوست

   سلام. با تشکر از اینکه نظرتان را به صورت منظم بیان فرموده اید:
   ۱٫ عرض کرده ام که «در ابتدا» آن را وسیله ای برای مبارزه می بینیم. سوالی مطرح می کنم شاید بهتر مسئله جا بیفتد: اگر نظام جمهوری اسلامی برخلاف اسلام عمل کند آیا ما از آن باید تبعیت کنیم؟ مسلما خیر. در این مسئله نیز همین طور است، یعنی در وهله اول باید مذهب را درنظر گرفت و سپس آن جنبه مبارزه ای را.
   ۲٫ هیچ گاه در مطلب نگفته ام که این مسئله جنبه ای مبارزه ای ندارد. اگر به مطالب دیگر نگاهی بیندازید خواهید یافت که جنبه مبارزه ای هم دارد. در مثالی که از امام خمینی (ره) فرموده اید پرچم لا اله الا الله بر قلل رفیع کرامت … در این مثال پرچم لا اله الا الله در «وهله اول» مذهبی است یا سیاسی و مبارزه ای؟ هیچ کس نمی تواند نه در عرصه عمل و نه حتی در عرصه واقعیات نظری اسلام را از جنبه سیاسی و مبارزه ای اش جدا نماید. بحثم بر این است که هردو را باید در نظر گرفت اما اینکه گاهی اولویت دوم بیاید جای اولویت اول اشتباه است. اولویت دوم از اولویت اول نشأت گرفته است. مبارزه از اسلام نشأت گرفته است. به عقیده بسیاری، کسانی که تنها به خاطر میهن به جبهه می روند و کشته می شوند اینها شهید نیستند چرا؟! چون به خاطر اسلام نرفته اند و نیتی غبرالهی داشته اند. درست است که حفظ میهن هم مهم است اما در اولویت بعدی است. در همین مثال اخیر، اسلام و مفسرین دین گفتند که حفاظت از میهن «اسلامی» واجب است. یعنی حفظ میهن را از اسلام گرفته اند نه اینکه میهن به خودی خود اصالتی داشته باشد حفاظتش.
   ۳٫ کلماتی که استخدام شده اند درمعنای خودشان استفاده شده اند. من تعارفی ندارم که به جای کلمه «دولتی» ، « سیاسی» استفاده کنم و وقتی از کلمه «دولتی» استفاده می کنم منظورم خود نهاد «دولت» است نه سیاسی بودن دین… و لذا با این صحبت استدلال آفریده و نتیجه اخذشده شما در نهایت احترامی که قائل هستم رد می شود.
   بازهم تشکر از اینکه با ریزبینی مطالب را بررسی کرده اید اما توصیه می کنم با دقت بیشتری به کلمات استخدام شده دقت فرمایید.
   موفق و پیروز باشید

 • سلام
  میدونم میخواید چی بگید ولی با متنتان مشکل دارم.
  همین که میگید دولتی نیست یک چیزی را قصد کرده اید ولی ممکن است برداشت دیگری شود که چه ربطی به دولت دارد…….

  • امید وطن دوست

   سلام
   سعی می کنیم طوری بنویسیم که به کسی توهین نشود… از طرفی هم سعی می کنیم طوری بنویسیم که درصد برداشت های اشتباه به حداقل برسد

 • باسلام
  حجاب علاوه بر مساله پوشش شرعی در قبال نامحرم و ایجاد امنیت جنسی، جنبه تلیغاتی نیز دارد و از شعائر دین محسوب میشود. سیاسی بودن حجاب یک چیز عارضی نیست که ما بخواهیم امروزه بر آن بکوبیم و به اصطلاح شما سو استفاده نماییم! بلکه این پیام از متن و حاق دین برمیخیزد.
  حدیث معروف دعوت با عمل چه میگوید؟ میفرماید: کُونُو دُعاهً للنّاسِ بِغَیر اَلسِنَتِکُم لِیَرُوا منکُم الوَرَع و الاِجتهادَ و الصَّلاه و الخیر فَانَّ ذلکَ داعیهٌ؛اتفاقا دعوت عملی از دعوت کتبی و زبانی رساتر و مؤثرتراست. بر این اساس هرعملی که بارزتر باشد قابل ارائه تر است مخصوصا اگر به طور زنده از یک انسان صادر شود و لذا حجاب بارزترین نشان دین است و برجسته ترین پرچم دعوت به دینداری است زیرا ازجهت ظاهر و آشکار بودن هیچ حکمی به اندازه حجاب در ایجاد محیط دینی در جامعه نقش ندارد و بی حجابی نیز همینطور زیرا جنبه علنی دارد و پیامبر اکرم (ص) فرموده‌اند اگر گناهی علنی شود اضرت العامه و ذلک یذل بعمله دین الله و یقتدی به اهل عداوه الله یعنی هم دین خدا را خوار میکند و هم زمینه الگودهی غلط را فراهم میکند. سخن بسیار است..

  • امید وطن دوست

   سلام
   همین طور است که شما مطرح فرمودید. اما در این مطلب این گونه نبوده که حجاب سیاسی نباشد بلکه اولویت بندی شده است یعنی حجاب در وهله اول چیزی است مذهبی نه سیاسی ؛ نه اینکه اصلا سیاسی نباشد

 • پوشش زن و مرد اگر بر اساس لباس التقوی باشد به تقویت جبهه حق نیز منجر میشود زیرا موجب القای هیبت و اتحاد و استقامت و نظم و عظمت به جبه حق گردیده و به جبهه،‌کثرت و عزت میبخشد و این مساله موجب تقویت انگیزه دوستان و جذب بیشتر عوام میگردد زیرا آنها به دنبال همرنگی با جماعت هستند و این لباس رنگ خدا به جماعت میزند و ما را پوشیدن لباس کفار و تشبه ظاهری از آنان منع کرده اند
  قل لعبادی لاتلبسوا لباس اعدائی و تشاکلوا بما شاکل اعدائی وتکونوا اعدائی کما هم اعدائی زیرا لباس گناه موجب تقویت سیاهی لشکر دشمن میشود و دوستان را ناامید و عوام را تابع آنها میکند. پس حجاب زن و مرد و همه نمادها و ظواهر دینی ما سلاح ما در جنگ نرم برای به رخ کشیدن مقاومت و کثرت ما در مقابل دشمن است و این مطلب صبغه سیاسی نیز دارد و عیبی هم ندارد.

 • من هم با ین دو دیدگاه موافقم. سلاح بودن حجاب که استفاده ابزاری از زن نیست.

 • سلام با عرض تشکر
  ولی …
  زبانی بس مغلق و نامفهوم بود
  محتوای جالبی هم نداشت

 • واقعا متاسفم برای شما که با وجود دغدغه دینی در خصوص حجاب از درج مطالب و انتقادات دوستان خود نیز دریغ می کنید!!!!!
  خب اگر هم شما به مطالب ارسالی بنده نقدی داشتید جواب میدادید تا خوانندگان محترم قضاوت کنند!!
  به نظر من که شما بر اشتباهات خودتان تعصب و پافشاری دارید و این بسیار خطرناک و همان تفسیر به رای جاهلانه است که حتب بعد از اخطار اهل الذکر هم اصلاح نمی کنید
  واقعا متاسفم!!!!!

 • پس چرا بار نمیگذارید!؟
  خب جواب بدید اگه جواب دارید!

 • من هزار بار برا شما ارسال کردم زبونم مو در اورد بهتون ایمیلمو دادم خواهش کردم التماس کردم که تورو جون هرکی دوس دارید یا مطلبمو بذارید یا بگید چرا نذاشتید تا بر طرفش کنم نمونه اش مطلبی که فرستادم تحت عنوان این که چرا فقط دختر ها حجاب داشته باشند
  چی شد پس؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  • امید وطن دوست

   سلام
   چند وقتی بود که مطالعه کرده بودیم ولی به خاطر مشکلات فنی هرچقدر تلاش کردیم نتونستیم براتون پیشنهادات رو ایمیل کنیم. به خاطر همین الان همین جا برای شما پیشنهادهایی که داشتیم رو درمورد اون مطلب اولتون ارائه می کنیم:
   ۱٫ روایت ها را بیاورید چون کسی که به این وب سایت مراجعه می کند حتما به دنبال خود روایت می گردد نه اینکه دوباره به جای دیگری ارجاع داده بشوند.
   ۲٫ اینکه غریزه جنسی در مردان بیشتر از زنان است را سندی هم بیاورید چون برخی روایات بر این مسئله تاکید دارند که غریزه جنسی در زنان بیشتر است.
   ۳٫ بد نیست در کنار راه حل ازدواج، ازدواج موقت و یا عفت را هم مطرح کنید چون همه شرایط کافی برای ازدواج (البته به خاطر مسائل مادی خودساخته) را ندارند.
   ۴٫ متن قدری بلند است و مخاطب را خسته می کند… یا خلاصه اش کنید یا بخش بخش کنید.
   ۵٫ در اسلام از نگاه سهوی هم منع شده است به این معنی که باعث ریبه و غلیان شهوت شود.
   ۶٫ ویدیویی که معرفی کرده اید در دقایق ابتدایی آن به دلیل اینکه حجاب خوبی را آن کاراکتر ندارد می تواند برای برخی افراد محرک باشد و در واقع می خواهید ثواب کنید ولی کباب می شوید! صرفا بگویید که چنین ویدئوهایی وجود دارد و اگر کسی پیگیر شد در بخش نظرات وب سایت لینک آن را قرار دهید.
   – می توانستیم این مطلب را مستقیما منتشر کنیم و انتقادات را به سمت آن روانه کنیم و شما پاسخ بگویید ولی بهتر دیدیم که این پیشنهادات را به شما بکنیم. اگر بازهم مایل هستید بگویید که به کدام نحو آن را منتشر کنیم؟

   • دوباره براتون متن اصلاح شده رو می فرستم ممنون از نظراتتون
    من این شکلی رو که براتون می فرستم ترجیح می دم
    ممنون می شم قرارش بدین
    انشاء الله به زودی مطالب دیگری رو هم براتون میفرستم به شرطی که یا قرارش بدید یا به زودی ایراداتش رو ایمیل کنید برام چون فک میکنم اینجا جای خوبی برای پاسخ گویی به این جور مسائل نباشه

   • ضمنا پوستری رو که بهتون پیشتنهاد کردم (وبلاگ خودم بخش عکس ها و پوستر ها پوستر نهم همونی که تیترش هست مشکل حجابم چیه؟) اونو چرا قرار ندادین
    به طور کلی یه نگاهی به پوستر های اونجا بندازید
    با تشکر

    • امید وطن دوست

     پوسترها رو عرض کرده بودم که یکیش کار طراح خودمونه و بقیه هم اغلبشون توی بخش پوسترهامون هست…

     • منم عرض کردم که منظورم اون نهمیش هست (همونی که تیترش هست مشکل حجابم چیه) که کار گرافیست شما نیست تو پوستر هاتون هم نیس
      راستی مطلب که براتون دوباره فرستادم چی شد؟

افزودن ديدگاه