google مخاطرات دختران عفیف و باحجاب | حجاب برتر
Find Me Here
۲۲ آبان

مخاطرات دختران عفیف و باحجاب

مجموعه: متن

تعریف عفاف چیست؟ چرا خانواده های غربی از وضعیت زنان خود ناراضی اند؟ چه مخاطراتی، دختران عفیف و پاکدامن را تهدید می کند؟

Hijab:My choice

اگر عفاف و غیرتمندی یک جامعه مورد تهدید و تجاوز قرار گیرد و این دژ مستحکم شکسته شود، به منزله این است که یک جامعه در مسیر سیلاب‌های پرخطر، سدّی نداشته باشد. اگر جامعه‌ای از تمهیدات لازم برای سیلاب‌ها تهی شود، با کوچک‌ترین باران یا آب گرفتگی تمام موجودی خود را از دست می‌دهد.

مسأله عفاف از حسّاسیّت و اهمیّت بسیار زیادی برخوردار است. به همین جهت هرگاه استعمارگران می‌خواستند حیثیت دینی و خانوادگی یک جامعه را به تاراج ببرند، نوک تیز حمله خود را متوجه عفاف و غیرتمندی می‌کردند.

جامعه‌ای که حریم عفاف و غیرتش شکسته شود، ارزش‌ها و دارایی‌های جامعه به تاراج می‌رود. مهم‌ترین عامل در تقویت بنیان خانواده حفظ حریم عفاف است.

راغب اصفهانی در لغت نامه «مفردات» می‏گوید: «عفّت حالتی در نفس است که انسان را از غلبه شهوت باز می‏دارد.»[۱]

عفّت حالتی در نفس است که انسان را از غلبه شهوت باز می‏دارد

از روایات نیز همین معنا استفاده می‏شود، لذا این واژه یک معنای عام دارد، ولی بیشتر در مورد خویشتن‌داری در دو مسأله استعمال شده است؛ ۱- خویشتن داری و قناعت در امور مالی ۲- کنترل غریزه جنسی، که اوّلی موجب حفظ عزّت و آبرو شده و دوّمی موجب حیا، شرم و غیرت در مقابل پرده‌دری و انحرافات جنسی می‏گردد.

البته از این دو در اصطلاح روایات به عفّت بطن و فرج تعبیر شده است؛ مثلاً پیامبر(صلی الله علیه و آله) فرمود: «از امّتم در مورد شکم‌پرستی و شهوت‌پرستی جنسی، بیمناک هستم.»[۲]

در این نوشتار برآنیم که به مسأله عفت و غیرت در جوامع‌ غربی و همچنین مخاطرات پیش روی دختران عفیف و با حجاب، به صورت تحلیلی و مستند بپردازیم.

عفت و غیرت در جوامع غربی

در تحلیل وضعیت جوامع غربی در مسأله غیرت و عفاف، توجه به زمینه‌ها و اهداف بسیار مهم است. باید زمینه حرکت غرب به سوی بی‌عفتی و دامن زدن به شهوات را بررسی کرد. دامن زدن به شهوات گاهی تحت عنوان آزادی خود را نشان می‌دهد. آزادی فردی به این معنا است که هر کس هر کاری دلش می‌خواهد انجام دهد. شهوت‌رانی در لذت طلبی فردی ریشه دارد. اگر ما هدف جامعه را رسیدن به لذت فردی و جمعی قرار دادیم، جامعه یک جهت‌گیری خاصی پیدا می‌کند؛ یعنی هر کسی در صدد این است که بیشترین لذت را از هر راهی که می‌تواند به دست آورد.

به طور طبیعی در چنین جامعه‌ای با چنین هدفی، برداشته شدن محدودیت‌های جنسی، خوب و مطلوب تلقی می‌شود تا افراد بتوانند راحت، ساده و ارزان یا با هزینه کم به لذت‌هایی که می‌خواهند برسند. لازمه چنین نگرشی، بی‌بند و باری و تزلزل کانون خانواده است.
در چنین جامعه‌ای، انگیزه ازدواج تضعیف و موجودیت خانواده تهدید می‌شود؛ چون فردی که زیاده ‌طلب و تنوع‌ طلب است، در رفع نیازهای جنسی‌اش مایل نیست که فقط به یک نفر در روابط جنسی اکتفا کند.

در غرب بسیاری از ازدواج‌ها بیش از پنج سال بیشتر دوام نمی‌آورد. خیلی‌ها وقتی می‌شنوند در ایران و سایر کشورهای اسلامی خانواده‌هایی هستند که ۳۰-۴۰ سال است که با هم با موفقیت زندگی می‌کنند، تعجب می‌کنند. این عبارت زیاد شنیده می‌شود که می‌گویند؛ مگر شما از هم خسته نمی‌شوید؟[۳]

همین غربی‌ها که مدام از آزادی حرف می‌زنند، در برابر کسی که فکر اسلامی دارد و می‌خواهد حجاب و عفت خود را داشته باشد، واکنش منفی نشان می‌دهند و او را در زندگی فردی دچار مشکل می‌کنند. «در عراق، سربازان آمریکایی جلو ماشینی که حامل خواهران مربی تربیتی بود، گرفتند و آن‌ها را مجبور کردند حجابشان را بردارند و به آن‌ها گفتند: «اگر حجابتان را برندارید، شما را به زندان ابوغُرَیب می‌فرستیم!»[۴]

این سربازها ناشیانه عمل کردند؛ چرا که رسانه های جمعی آنان بی سروصدا این کار را می‌کنند و از شیوه‌های روانی و جامعه‌شناختی استفاده می‌کنند که طرز فکر اسلامی را بکوبند.

مخاطرات دختران عفیف و با حجاب

در کلمات حکما آمده است؛ «کسی که عفت نداشته باشد، دین ندارد.»[۵] و در مضامین روایی نیز ارتباط بسیار زیبایی میان خردورزی و عفاف وجود دارد و روایاتی با این مضمون که اگر کسی عفاف نداشته باشد، خردورزی ندارد، آمده است.

اگر دشمن بخواهد حیثیت دینی جامعه ما را خراب کند، باید عفاف را از بین ببرد

اگر دشمن بخواهد حیثیت دینی جامعه ما را خراب کند، باید عفاف را از بین ببرد. اگر می‌خواهد خردورزی جامعه ما را دچار آسیب کند، باید عفاف را از بین ببرد. گاهی بعضی از دانشجویان مطرح می‌کنند که اگر ما عفاف و حجاب داشته باشیم، جامعه دانشگاهی ما را مورد توجه قرار نمی‌دهد!

هَنفل که از مشاوران و جاسوسان کاخ سفید است می‌گوید: «اگر ما بتوانیم زنان ایران را گول بزنیم و حجاب و عفاف را از آنان بگیریم، به تمام نقشه‌های خود رسیده‌ایم! او در یکی از گزارشات خود می‌گوید: ما موفق شدیم که چادر مشکی زن ایرانی را به چادر توری و گلدار تبدیل کنیم و چادر توری و گلدار زنان مسلمان را به مانتو تبدیل کنیم و مانتوهای بلند را به مانتوهای رنگین، خیلی کوتاه و تنگ تبدیل کنیم و اکنون از حجاب یک زن مسلمان در ایران فقط یک روسری مانده است که جلو موها و پشت آن کاملا مشخص است و آن‌ها از این که با مردان نامحرم ارتباط داشته باشند شرمنده نیستند؛ بلکه برعکس از این شرمنده‌اند که در محیطی نتوانند با مردان نامحرم ارتباط مستقیم و روابط آزادتری داشته باشند! اگر ما موفق شویم این روسری را هم از خانم‌های ایرانی بگیریم، دیگر چیزی از اسلام و انقلاب در ایران نخواهد ماند!»[۶]

اگر ما بتوانیم زنان ایران را گول بزنیم و حجاب و عفاف را از آنان بگیریم، به تمام نقشه‌های خود رسیده‌ایم!

این مسأله که عفاف باید درونی باشد، نقشه مزوّرانه دشمن برای گرفتن عفت از ما است. وقتی حالت درونی ما نمود بیرونی نداشته باشد، این در واقع گرفتن عفاف به شکل مرموزانه و مزورّانه است. این ذهنیت را در ذهن دختران دانشجوی ما نهادینه کرده‌اند که اگر عفاف و حجاب داشته باشند، در جامعه مطرح نمی‌شوند؛ چرا؟ چون آن‌ها باید زیبا باشند و با چادر و حجاب نمی‌توان زیبا بود! زیبایی‌های طبیعی باید به زیبایی‌های مصنوعی تبدیل شود. جدایی از وحی و دستورات الهی و توجه به دیدگاه فمینیستی بی‌عفتی به بار می‌آورد.

خانم شیلت کتابی به نام «نابودی عفاف، ارمغان فمینیسم» دارد. در آن کتاب وضعیت آمریکا را و این که چگونه «فمینیسم» باعث شد زنان آمریکایی را مورد تهاجم قرار دهند و آن‌ها قربانی بی‌عفتی شوند، بررسی می‌کند و می‌گوید: «در جامعه ما همه چیز برای یک زن، آزاد است؛ امّا ما هیچ‌گاه به اندازه الان احساس بدبختی نکرده‌ایم!»[۷]

پی نوشت ها:

۱٫ مفردات راغب

۲٫اصول‌کافی، ج۲، ص۷۹

۳٫خانواده پویا، ج۱۰، ص۶۱

۴٫خانواده پویا،ج۱۰،ص۶۲

۵٫ معدن الجواهر، ص۶۸

۶٫خانواده پویا،ج۱۰،ص۶۴

۷٫ خانواده پویا، ج۱۰، ص۶۴

۸٫ خانواده پویا،ج۱۰، ص۶۸

۱۱ دیدگاه
 • سلام
  تا اینجا اومده بودم گشتی زدم و دعاتان کردم
  خدا عزاداری ها رو قبول کنه و توفیق زینبی بودن رو نصیبمان کند

 • با سلام
  انقدر تو بعضی از شهرها خانم های محجبه در اقلیت هستن که با ورودشون به خیلی از مکانه های عمومی مثل مطب ها پارک ها مجتمع تجاری و…. بعضا چپ چپ نگاشون میکنن مغازه داره تحویلشون نمی گیرن منشی ها حقشون رو میخورن و….. خلاصه متاسفم برا این همه چشم و دل حریص و ناپاک

  • امید وطن دوست

   سلام
   یادمان نرود که نگاهمان در چند دهه پیش به بانوان کم حجاب دقیقا به این شکل بود… نباید کم آورد… با قدرت باید بر روی اصولمان ایستادگی کنیم

 • بنظرم فقط زنان غیر مسلمان و بی حجاب در مخاطره نیستن تو کشور خودمون چند سالیه محجبه ها خطر بیشتری تهدیدشون میکنه که گاها دیده میشه بخاطر فشار اجتماع؛ خانواده؛ همسر، حتی فرزندان حجاب کنار رفته قبل از اینکه در دنیای غرب حجاب وعفاف رو پیگیری کنیم نگاهی به خودمان داشته باشیم

 • فکر نمیکنین الان به ظهور نزدیکیم ؟
  گرانی
  شهوت رانی زنان و مردان
  بی عفتی
  شکم پرستی
  دنیا دست ظالمان
  پولدار ها با عزت
  فقیرها تحقیر شده
  غیبت زیاد
  دروغگویی
  فوش
  احترام نزاشتن به مادر و پدر
  زنا
  و
  .
  .
  .
  نمیدونم چی بگم ؟!!!!!!!

 • دقت کردین دیگه مردم براشون ماه محرم وصفر عادی شده مثل ماه های دیگه ؟
  اهنگ های شاد گوش میکنن
  بی حجابی زن و مرد
  دل هامون خیلی قاصی شده , چرا مثل ۷ سال پیش از ترس خدا اهنگ گوش نمیکردیم ولی حالا سنگ شدیم , نمونش خودم .
  قبلا جرات نداشتم اهنگ غمگین گوش کنم ولی حالا….
  خدایا خودت کمکم کن , اگه دستمو بگیری وسط راه ول کنی بازم باهات میااااااام .
  چون تصمیم گرفتم حرفتو گوش کنم !
  تشویقم نمیکنین؟؟؟؟؟؟

 • چاه مکن بحر کسی اول خودت دوم کسی .

 • زن ها همواره در طول تاریخ حتی تا همین الان مورد ظلم مردان قرار گرفته اند.کاش مردان می فهمیدند زن هم به اندازه آنها حق زندگی کردن دارد و از خودپرستی دست بر میداشتند.همواره محدود کردن زن و خانه نشین کردن او مانع پیشرفت شدند.فکر میکنید چند سال است که زنان حق تحصیل دارند؟به لطف اسلام جایگاه زن در جامعه بهتر شده اما تا رسیدن به اسلام واقعی راه بسیاری است.متاسفانه خیلی ها هم از همین دین شریف و مبین سو استفاده میکنند در جهت رسیدن به اهدافشان.

  • امید وطن دوست

   متاسفانه در دوره های پیشین آن چنان شاید به زن و تحصیلش توجهی نشده باشد اما علمای زن زیادی در طول تاریخ بوده اند…

افزودن ديدگاه