google کماندوی حیا ! | حجاب برتر
Find Me Here
۲۰ فروردین

کماندوی حیا !

مجموعه: متن

در یکی از وبلاگ ها سوالی پرسیده شد که چگونه می توان حیا را افزایش داد؟ می خواهم همین سوال را بهانه مطلبی کنم…

کماندوی حیا

فرض کنید می خواهید یک کماندوی متبحر نظامی شوید. در ابتدا شما را می سنجند که استعداد دارید یا خیر. پس از استعدادگزینی، عده ای را برای آموزش انتخاب می کنند. هیچ کس در آن زمان نیست که بخواهد در عرض سه سوت کماندو شود چون کماندوهای زیادی را دیده و احتمالا خاطرات آنها را شنیده که چند سال نیاز به زحمت هست تا انسان کماندو شود لذا صبر می کند و با کمال آرامش تمامی سختی ها را به جان می خرد تا بتواند به هدف خودش که کماندو شدن است برسد.

شاید مسخره به نظر برسد که یک نفر برای اینکه در محله خودش برو و بیایی پیدا کند برود و کماندو شود چون از جهت عقلی شاید ارزش این همه زحمت را نداشته باشد. آن فرد می تواند در کارهای دیگری که هزینه های کمتری برای وی دارد تلاش کند و در آن زمینه ها برو و بیایی پیدا کند.

از سوی دیگر، کماندوها وقتی کماندو می شوند و دیگر آموزش هایشان تمام می شود تازه در محل امتحان های به شدت سختی قرار می گیرند. شاید مسخره باشد که از یک بچه دبیرستان امتحان کماندویی گرفته شود چون مسلما نمی تواند آنها را انجام دهد اما برای کماندوشدن باید آزمون های سختی طی شود.

پس از این، کماندوها باید به تمرینات خودشان ادامه بدهند وگرنه به قول معروف بدنشان می خوابد و زحمت بیشتری می طلبد تا روی فرم بیایند و بتوانند مانند کماندوهای واقعی فعالیت کنند.

همین مسئله را در بحث حیا مرور می کنم:

همه انسان ها استعداد با حیا شدن را دارند (چه کم چه زیاد). استعداد با حیا شدن از نطفه انسان که زاییده رفتار و عقاید پدر و مادر است شروع می شود تا تربیت خانوادگی. مسلما استعداد خیلی ها در حیا (تربیت خانوادگی) بیشتر از دیگران است اما این باعث نمی شود که دیگران ناامید شوند چون می توانند با تلاش بیشتر این مسئله را جبران نمایند.

اکنون همه در آزمون استعدادیابی برنده شده اند. اینجا هم هیچ کس انتظار ندارد که در عرض سه سوت با حیای کامل شود بلکه باید مراحلی را طی کند. باید صبر و آرامش داشته باشد و از طرفی سختی های این راه را به جان بخرد (هرقدر استعداد بیشتر باشد سختی کمتر است).

مانند کماندو شدن، اینجا هم مسخره به نظر می رسد که فردی برای مشهور شدن حیا داشته باشد. در اینجا هدف ، کسب رضایت خداوند است و این همه سختی و تلاش تنها برای رسیدن و نزدیکی به اوست. اگر کسی می خواهد با حیا در دل کسی (بشر عادی) جا باز کند بهتر است این قدر خودش را در حیا زحمت ندهد.

از سوی دیگر، وقتی این انسان با حیا شد و توانست پس از طی مراحل و سختی های مختلف به مقام باحیایی برسد تازه اول کار است. خداوند او را در مقاطع مختلف آزمون می کند (البته آزمون های خداوند زمان نمی شناسد چون کماندوی حیا باید همیشه برای امتحان حاضر باشد). امتحان ها در سطوح مختلف است نه اینکه کسی که حیای اندکی کسب کرده در یک آزمون فوق العاده سخت قرار دهند چون امتحان ها نیز برای رشد فرد می باشد نه پس رفت او.

پس از این مراحل به قول معروف ، حیا ملکه فرد می شود اما باز هم تمرین و حواس جمعی نیاز است وگرنه به قول همان کماندوها حیای آدم می خوابد و زحمت زیادی می طلبد تا به روزهای اوج با حیایی خودش باز گردد.

امید وطن دوست – نویسنده اختصاصی وب سایت حجاب برتر

۴ دیدگاه
 • خوب بود ولی حیا دیگه تو این دوره زمونه وجود نداره.
  به جز افراد خالص در دین که در ایران از ۸۰ میلیون نفر فکر کنم ۵۰ نفر وجود داشته باشه.
  وقتی سلامت نیوز میگه فساد مردان در ایران ۷۰ درصده دیگه بقیه اش رو خدا به خیر کنه.

  • بله افراد با حیا و خالص در دین کمند اما نه انقدر دارم میبینم که میگم
   بعدم فساد هفتاد در صدی در مردان نشان دهنده ی بی حجابی هشتاد درصدی در زنان است
   پشت هر مرد بی عفت یک زن بی عفت و
   پشت هر زن بی عفت یک مرد بی عفت ایستاده

 • من خیلی دوست دارم کماندوشم وازبچگی علاقه ی من روی این ورزش بوده.ولی ازحیابودن خوب نفهمیدم.من دوست دارم کماندوشم وهرراه سختی که درپیش روم هست بردارم .یه فیلم هندی به اسم کماندوهست واقعافیلم جالبیه ومن ازاون بیشترعلاقه ام رفته بالاتر.خیلی هم خوب بودولی ازحیابودن خوب متوجه نشدم.

  • امید وطن دوست

   بحث مقایسه کماندوی نظامی شدن و حیا بودش که اشتراک هر جفتشون تمرین هستش و اون هم تمرینات بسیارسخت

افزودن ديدگاه