google بی حجاب معترض به حجاب! | حجاب برتر
Find Me Here
۰۷ دی

بی حجاب معترض به حجاب!

مجموعه: متن

شاید تابه‌حال برای شما هم پیش‌آمده باشد که باخانمی بدحجاب روبرو شده باشید که از وضعیت نابسامان حجاب و پوشش در جامعه گله کند…!

چرا حجاب در ایران فقط اجباری است؟

 

شاید تابه‌حال برای شما هم پیش‌آمده باشد که باخانمی بدحجاب روبرو شده باشید که از وضعیت نابسامان حجاب و پوشش در جامعه گله کند و وضع آشفته پوشش، چه خانم‌ها و چه آقایان، داد او را هم درآورده باشد! و بعد در دل از خود پرسیده باشید که اگر حجاب و پوشش خوب است، پس چرا گوینده‌اش به آن عمل نمی‌کند؟

واقعیت این است که وضعیت حجاب و تلقی که هر یک از آدم‌های جامعه ما از آن دارند و نوع پایبندی آنها به حجاب که تنها پوشش ظاهری نیست و به قول محمدرضا زائری، نتیجه نهایی باورهای ماست، به یک آش شله‌قلمکار و ملغمه‌ای از انواع مغلطه‌ها و برداشت‌های نادرست از حجاب تبدیل‌شده و خلاصه هرکسی از ظن خودیار این وضعیت شده و هر کس به گمان خود راهی را می‌رود.

در ایران امروز ما، انواع و اقسام پایبندی به حجاب را می‌توان یافت؛ از افرادی که درجه اعلای پوشیده بودن یعنی چادر را برگزیده‌اند تا آنها که چادر را در انواع سبک‌ها و مدهای جدیدش امتحان می‌کنند؛ این طیف گسترده کم‌کم به‌جایی می‌رسد که مثلاً بلوز و شلوار و یک روسری سبک را حجاب می‌داند و بالاخره آنها که اصلاً حجاب موها را قبول ندارند و می‌گویند حجاب یعنی رفتار سنجیده و درست و تا آن دسته که کلاً هیچ‌چیز را قبول ندارند! و نه رفتار با نامحرم و نه حجاب ظاهری و نه هیچ‌چیز دیگر جزء خط و قرمزهایشان به‌حساب نمی‌آید و عملاً ولنگاری می‌کنند و از اینکه به این صفت هم شناخته شوند هیچ ابایی ندارند.

اما واقعاً حقیقت حجاب چیست؟ آیا اینکه هرکسی به ظن خود و مطابق با آنچه در خانواده خود دیده، ‌عمل کند، به صلاح می‌رود و کارش درست است؟ و اصلاً اگر کسی به حجاب و درست و غلط بودن آن اعتقاد نداشته باشد و صرفاً آنچه را انجام دهد که دوست دارد، نتیجه‌ای روی دیگر رفتارها و اتفاقاتی که در زندگی‌اش می‌افتد و راه‌هایی که پیش پایش قرار می‌گیرد،‌ ندارد؟

واقعیت این است که همان‌طور که به‌حق از قول فعال فرهنگی و خوش‌فکر کشورمان آقای زائری نقل کردیم حجاب نتیجه نهایی باورهای ماست، اگر آن باورها وجود نداشته باشد و درست نشود، در بهترین حالت تظاهر ایجاد می‌شود و به عبارت بهتر، آنچه یک خانم درمجموع از حجاب و پوشش خود به همراه رفتار و کردار خود نشان می‌دهد، نتیجه باورهای اوست و سبکی از زندگی او در زندگی خانوادگی و در اجتماع را رقم می‌زند که با سبک زندگی و نتیجه زندگی خانمی که پوشش متفاوتی دارد، کاملاً متفاوت است. یعنی دو راه کاملاً متفاوت که مقصدشان کاملاً متفاوت است. البته ازاین‌جهت روی رفتار و سبک زندگی در کنار پوشش ظاهری تأکید می‌کنیم که می‌دانیم هم قرآن در آیات مختلف روی هر دو بعد رفتار زنان تأکید کرده و هم نتیجه آن را در جامعه امروزمان می‌توانیم ببینم.

قرآن هم این آیه را دارد که پیامبر، به زنان و دخترانت و نیز به زنان مؤمنین بگو خود را بپوشانند تا شناخته شوند و مورد اذیت قرار نگیرند»۱ و این جلباب مشخص می‌کند حجاب چه چیزی است و حدود شرعی حجاب و نوع پوشش چگونه باید باشد و تفسیر این آیه و معنای کلمه جلباب آن را به‌خوبی مشخص می‌کند در کتاب‌های فقهی و رساله‌ها به‌صراحت آمده که تکلیف یک زن مسلمان برای داشتن حد ظاهری حجاب را مشخص می‌کند. اما در کنار این آیه، قرآن آیاتی هم درباره رفتار زنان و دختران دارد که چگونه باید رفتار کنند و چگونه رفتار نکنند مثل که «در رفتارتان به‌گونه‌ای نباشید که دل بیماردلان به لرزه درافتد»۲ یا خداوند درباره رفتار دختران حضرت شعیب این‌گونه بیان می‌کند که: «راه رفتنشان هم حیا بود و هم وقار» ۳.

حالا آیات حجاب را بگذاریم در کنار تفاسیری که درباره حدود حجاب و رفتار زنان داریم و برسیم به آنچه اسلام به‌عنوان یک رفتار صحیح برای خانم‌ها و دختران معرفی کرده است؛ نتیجه‌اش را اگر به جامعه خودمان هم بیاوریم می‌توان کنار هم نشستن رفتار و پوشش ظاهری را در کنار هم به‌عنوان حجاب بشناسید. مثلاً بارها دیده‌اید که رفتار مردان با زنانی که چادر دارند، اما رفتارشان به یک خانم محجبه نمی‌خورد، مثلاً بلند می‌خندند،‌ شوخی‌های زننده انجام می‌دهند، آرایش صورت نامناسب دارند و درمجموع رفتارشان با چیزی که پوشیده‌اند تطابق ندارد،‌ دقیقاً مانند رفتار با افرادی است که این پوشش ظاهری را هم ندارند و اتفاقاً طرف مقابل این‌گونه افراد،‌ از تناقض پوشش و رفتار این خانم‌ها این پیام را می‌گیرد که این پوشش از سر اجبار است و اگر شرایط مهیا شود، این پوشش هم نخواهد ماند…

پس طبیعی است که وقتی حجاب ظاهری باحجاب رفتاری یک خانم همراه نباشد، نتیجه‌ای که خداوند از وضع قانون حجاب دنبال می‌کرده که همان شناخته شدن به عفت و مورد اذیت و آزار واقع نشدن است، به دست نمی‌آید، چون حجاب تنها آن لباس نیست هرچند بخشی از آن است. یک خانم مسلمان می‌تواند باحجاب باشد و لباس مناسبی که چادر هم نباشد با رعایت حدود فقهی بپوشد، رفتار متین و درست داشته باشد و اتفاقاً حجابش از کسی که چادری پوشیده و رفتار زننده‌ای دارد، کامل‌تر باشد. چراکه حجاب نتیجه باورهایی ماست.

و این حجاب ازنظر خداوند و رسولش هم نتیجه ایمان و باور به اسلام معرفی‌شده است، ‌اسلامی که مجموعه‌ای از رفتار برای سبک زندگی را معرفی می‌کند و می‌خواهد ظاهر و رفتار باهم متناسب باشد و آنچه به‌عنوان حجاب می‌پوشیم واقعاً تفاوتی بین ما به‌عنوان یک زن مسلمان و دیگران ایجاد کند.

۱.«یَا أَیُّهَا النَّبِیُّ قُل لِّأَزْوَاجِکَ وَ بَنَاتِکَ وَ نِسَاء الْمُؤْمِنِینَ یُدْنِینَ عَلَیْهِنَّ مِن جَلَابِیبِهِنَّ»
۲.« فَلاَ تَخْضَعْنَ بالْقَوْلِ فَیَطْمَعَ الَّذِی فِی قَلْبهِ مَرَضٌ»
۳. «تَمْشِی عَلَى اسْتِحْیَاء»

۹ دیدگاه
 • اینقدر به پسرها تلقین دادن که به دختر نگاه نکن یا تو جامعه ی ما گفتند شهوت مرد بیشتره و….. که پسرها رو حریص کرده.
  اتفاقا تو امریکا هم همین قضیه رو روی دختر و پسر پیاده کردن و الان اگه بری امریکا سوال کنین خیلی جالب بهتون از لذت جنسی که یه دختر میتونه ببره میگن چون هی به دخترا نگفتن نیاز ات رو سرکوب کن درسته؟
  متاسفانه جامعه ی ما اصلا به نیاز جنسی زن توجه نمیکنه. تمام طلاق ها بدون هیچ شکی مربوط به ارضا نشدن است, حالا تو زندگی یا مرد سرده یا زن.
  حالا چی میشه ؟ زندگی به کام هردو تلخ میشه در نتیجه زنی که درست ارضا نشده طلاق میگیره با مهریه کلان میره مجردی به عشق و حال,حجاب درست نداره برای اینکه میدونه مردها عقلشون به چشمشونه تا زن جلب بشه.
  خب حالا دختری که مجرده و حجاب درست نداره چی؟ خب تو جامعه ای بزرگ شده که مردها بارش اوردن که ما دختر خشگل رو دوست داریم در نتیجه جلب توجه میکنه تا مرد بخوادش .
  حالا بعضی دختر ها هم هستند که فقط میخوان راحت باشن همین قصد بدی ندارند

  • امید وطن دوست

   هدف از ازدواج، تنها رفع نیاز جنسی نیست. کسانی هم که فقط به این خاطر ازدواج می کنند محکوم به طلاق هستند چون اهداف دیگر را نادیده گرفته اند. هیچ کس مخالف راحتی زنان نیست درآیات قرآن هم ذکر شده که برای مراقبت و محافظت ایشان است این احکام. بسیاری از چادرها و لباس ها هستند که برای زن آزاد هستند و مانعی هم برای آنها نیست و جلب توجه هم نمی کنند

 • خدا مرد رو افرید پر از مو تا جلب توجه نکنه چون میره سرکار سخته شه,از اون طرف هم به زن میگه نگاه نکن, حالا دو تا نتیجه میگیریم :
  ۱_اگر تن و بازو و سینه و پاهای مرد بی مو بود که جلب توجه کرد چی؟
  ۲_اگر زن بی سرپرست بود و مجبور بود بره سرکار چی؟
  آیا در گزینه بالا ۲ در حق زن ظلم نمیشه؟
  خودمونم میدونیم چرا میشه ولی قبول نداریم نمیدونم دیگه چی بگم.
  چکار کنیم با شماها؟

  • امید وطن دوست

   از کدام منبع می گویید که خداوند آن طور مرد را آفریده تا جلب توجه نکند و از کجا می گویید که در اسلام از کار زن منع شده است؟!

 • اتفاقا خدا گفته حجاب کنه زن تا مورد ازار و اذیت قرار نگیره چون دیده مسلمانان کلا بی جنبه اند وگرنه اولین ایه ای که نازل میشد حتما در مورد حجاب بود درسته؟
  این دفعه میخوام از مردان امریکایی سوال کنم بپرسم ایا شما زنی که سرلخت باشه و با بلوز شلوار باشه ببینی تحریک میشی؟
  ببینم چی میگن خبرشو براتون میزارم.

  • امید وطن دوست

   مسلمانان بی جنبه نیستند. این آیات در ابتدا برای پیش گیری است اما متاسفانه آن قدر عمل به قرآن مهجور مانده است که کار بیخ پیدا کرده و به درمان نیاز پیدا کرده است

 • جناب آقای asma اومدی که حرف بی سند و غیرمنظقی بیزنی؟!

 • مسئله لقمه است به جای این همه صحبت کم هم در مورد لقمه حلال سخن بگویید
  وقتی لقمه ها حرام یا شبهه ناک است دیگر نمیتوان امید به داشتن جامعه ای سالم داشت

  تورو بخدا در مورد لقمه حلال تبلیغ زیاد کنید
  جامعه ما پر شده از دروغ و ریا و کلاه سرهم گذاشتن

  • امید وطن دوست

   این مسئله ای که شما می فرمایید نیز بسیار مهم است اما باعث سلب شدن اختیار از انسان برای رسیدن به کمال نمی شود درعین حال تاثیر زیادی در زندگی انسان دارد.

افزودن ديدگاه