google خدا با ما شوخی دارد؟ | حجاب برتر
Find Me Here
۲۲ آبان

خدا با ما شوخی دارد؟

مجموعه: متن

آیا خداوند در آیات قرآن کریم با بندگانش شوخی می کند؟!

آیا خدا با ما شوخی دارد؟

روزی با یک سری از دوستانم عازم کربلا بودیم. در آنجا بحث از ازدواج شد. بحث ازدواج در میان مذهبی ها با پیشوند «بحث شیرین» معروفیت خاصی دارد. روحانی کاروان که خیلی در این سفر اذیتش کرده بودیم این آیه را آورد که « ای مومنان! به مردان و زنان بی همسری که از شما هستند و به آن بندگان و کنیزانتان که شایستگی ازدواج را دارند همسر دهید. اگر تهی دست هستند خداوند آنان را از فضل خود توانگر خواهد ساخت که خداوند دارای بخششی گسترده است و به حال کسی که صلاح او در گشایش است داناست – سوره نور آیه ۳۲».

بحث ایشان روی این نکته تاکید داشت که ازدواج کنید و از بحث فقیر بودن و مسئله مالی نترسید. اگر خداوند در این آیه با ما شوخی نداشته باشد پس حتما به وعده ای که داده عمل می کند. اما چند نکته دیگر نیز قابل برداشت است:

خطاب به مومنان است. مومنان چه باید بکنند؟

مومنان در این آیه باید شرایط ازدواج را فراهم کنند. بازهم بازگردیم به اینکه همه تقصیرها بر گردن دولت نباید باشد و ما هم موظفیم. مومنان مامور شده اند تا این موارد را مهیا کنند. این طور نیست که مستحب باشد چون فعل امر «انکحوا» در آیه وجود دارد و خداوند هم با ما شوخی ندارد. این ما هستیم که باید این شرایط را مهیا کنیم نه اینکه به گردن دولت بیندازیم. دولت گاهی در این مسائل مانند امریکا «هیچ غلطی نمی تواند بکند!» نه اینکه بخواهم دولت را تخطئه کنم نه اما واقعا از پس این کار برنمی آید چه بخواهد چه نخواهد.

نکته بعدی که تابع همین نکته است این است که بیاییم به دوران های گذشته برگردیم… (نه عصر حجر بلکه حدود ۱۰۰ سال پیش!)

در آن سال ها مردم چون در سرزمینی بودند که حکام به اسلام اعتنای خاصی نداشتد برای خودشان سیستم های مدیریتی مذهبی راه انداخته بودند. مثلا مسلمانان برای ازدواج نزد علما می رفتند تا عقد ایشان را جاری کند و بعدا هم برای رسمی شدن (از نظر قانون حکومتی) به مراکز ثبت می رفتند. شاید این سیستم های مردمی بود که باعث می شد مردم هرچه بیشتر به هم متصل شوند و هماهنگ باشند. متاسفانه به جای اینکه با انقلاب اسلامی این مسئله شدید تر شود و ما هماهنگی بیشتری داشته باشیم، از گردن چیزی به نام دولت آویزان شده ایم. دولت در زمینه های فرهنگی وظیفه اولیه اش این است که سنگ جلوی پای ما نیندازد تا ما بتوانیم با خیال راحت به این فرمان خدایی که شوخی ندارد بپردازیم.

نکته بعدی اینکه خداوند در این آیه بحث «فضل» خود را مطرح می فرماید نه «حکمت». اگر بحث حکمت بود یعنی بله فردی که می خواهد ازدواج کند برود اول کار پیدا کند بعد برود خواستگاری اما وقتی بحث فضل مطرح می شود یعنی به اصطلاح خودمان « خدا می خواهد به ما حال بدهد…!» و خودش از طریق آن مومنان اول آیه، خواستگاران محترم را حمایت کند.

آیه ای جلوتر از این آیه هست که اگر فرصت بود آنجا را هم بررسی می کنیم که بفهمیم آیا خداوند در آن آیه با ما شوخی دارد یا خیر.

امید وطن دوست – نویسنده وب سایت حجاب برتر

شما هم متن های خود را با ما به اشتراک بگذارید

۳۶ دیدگاه
 • سلام. خداوند انسان را برای ازمایش خلق کرده است

 • سلام آقای وطن دوست.امام صادق علیه السلام می فرمایند:(هرکس از ترس فقر ازدواج نکند،نسبت به لطف خداوند بد گمان شده است.چرا که خداوند می فرمایداگر آنان فقیر باشند خداوند از فضل و کرم خود بی نیازشان خواهد کرد.)
  راستی یه غلط لفظی هم داشتید:در خطوط آخر به جای خدا نوشتید خودمان!!!حیف مطالب شماست که ایراد داشته باشه

 • خب وقتی پول نیست از کجا بیاره خونه بگیره , عروسی بگیره و خیلی چیزهای دیگه ؟ امام علی فرموده :سنت های خود را به فرزندان خود القا نکنید زیرا انان غیر از زمان شما افریده شده اند .
  پس نتیجه میگیریم که الان مثل قدیم نیست که با کارگری بشه خونه خرید .
  خودتون رو جای طرف بزارید ببینید واقعا ممکنه ؟ در ضمن مردی که نتونه خرجی خانواده رو تامین کنه لعینه .

 • نفس تون از جای گرم بلند میشه ها , یک صبحانه الان بخوای بخری میشه ۲۰ هزار تومان . کلا ما باید بمیریم .

  • امید وطن دوست

   نفس همه ما از طبقه اجتماعی و اقتصادی خودمان بلند می شود. گاهی طبقه اجتماعی – اقتصادی ما طوری است که انتظار آن صبحانه نیست اما در طبقات دیگر ممکن است این طور نباشد و شاید به همین خاطر است که می گویند افراد با طبقات اجتماعی – اقتصادی مشابه با هم ازدواج کنند

 • خدایا کمکمون کن که به گناه نیفتیم , چون واقعا سخته برای یک دختر که خودشو تا۲۰ سالگی کنترول کنه . خدایااااااااااا کمکم کن .

 • اقا امید من که خودمو نمیگم دارم میبینم , خداروشکر اینقدر زیادن که اگه یک لحظه بهش فکر کنی نابود میشی . ازدواج زمانی معنی داره که پول باشه . خودت اگه پول نداشته باشی بازم میری زن بگیری ؟ روزای جوونیت رو تلخ کنی ؟ اگه میگی اره پس داری دروغ میگی چون هیچ کس حاضر نیست این کارو بکنه . برادر من که از نظر مالی مشکل نداره بعضی وقت ها گیر میکنه تازه خانمش هم کار میکنه 🙁

 • در امریکا حق طلاق با زن هست . تمام مال ها دو طرفه به قسمت مساوی تقسیم میشه , حق رو دادگاه بیشتر به زن میده , مرد رو از خونه بیرون میکنه نه زن رو .
  بچه رو به مادر میده .
  اگه نفقه نده دادگاه محکومش میکنه .
  ولی توی ایران همه چیز بر ضد زنه .
  شاید یکی از دلایل اینکه دختران مهریه را بالا میبرند برای جلوگیری از موارد بالا باشد , اگه این امکانات برای یک زن فراهم بود دیگه ازدواج معنی شیرین تری پیدا میکرد .
  و جامعه به فساد کشیده نمیشد.

  • امید وطن دوست

   این قانونی که در ایران هست سابقه چندین ساله داره و قبل از این ماجراهای طلاق و طلاق کشی های متوالی و اینها بوده. نکته اینجاست که با اینکه قانون تغییری نکرده ولی باز این اتفاقات افتاده پس مشکل را باید در جای دیگری جستجو کرد

 • یکی به من بگه کسی که نمیتونه خرجی یک زن رو بده چه طوری اون دنیا میخواد جواب خدارو بده ?
  حالا زن به کنار بچه های طفل معصوم چی
  که باید زجر بکشند اون چه گناهی کرده که باید بی عرضه گی پدرش رو پس بده ؟
  زندگی رو به همین راحتی بهش نگاه نکنید

  • امید وطن دوست

   دو راه در قرآن برای این فرد گذاشته شده ( با فرض اینکه خدا با ما شوخی ندارد):
   ۱٫ یا ازدواج می کندو خداوند از فضلش به او رزق می دهد
   ۲٫ یا اینکه باید عفت پیشه کند تا زمانی که بتواند درآمد مکفی داشته باشد

 • مرسی اقا امید .
  من هرروز سر میزنم .
  یک سوالی که برام پیش اومده اینه که خداوند گفته هر مرد و زنی که حالا هر کاره ای که باشن باهم ازدواج میکنن .
  خب امام حسن زنی رو گرفت که مسموم اش کرد چی ؟ مگه امام حسن بد بودن که خدا این زن رو نصیب شون کرده ؟

  • بسم الله الرحمن الرحیم
   اگر با دید امتحانی به زندگی نگه کنیم خیلی از مشکلاتی که درایم حل می شود.
   با این عینک به تمام اتفاقاتی که در دور و برمان می افتد می توان در عین لذت بردن از زندگی، بندگی خدا را هم کرد.
   در مورد که شما ذکر کردید یعنی ازدواج با یک فرد غیر سالم.
   اول باید دانست که ازدواک هم یک امر امتحانی است یعنی از همان اول که عقد بسته می شود تا زمانی که صفحه ی آخر شناسنامه را پر می کنند یک زن و شوهر در یک امتحان هستند و با مدارا کردن و مدیریت زندگی خانوادگی در شرایط و وضعیت های گوناگون می توانند هر دو به کمال برسند.
   گیرم که به هر دلیلی یا خانم یا آقا کمی مشکل داشتند که امکان مدارا کردن با یکدیگر را داشته باشند این یک امتحان است و اگر از صحنه ی امتحان بگریزند خطایی را مرتکب شده اند و یا حتی اصلا توان تحمل کردن یکدیگر را هم نداشته باشند باز هم یک امتحان است و تصمیم گیری در این شرایط است که با در نظر گرفتن رضای الهی می تواند همین عمل موجب قرب شود.
   پس در نتیجه آن زن امام حسن هم برای ایشان یک امتحان بوده و بلکه برای ما عبرت .
   یا علی

 • ممنون که جوابمو دادید , ولی چرا خداوند ان حرف را در قران زده است رو نمیدونم

 • سلام:دوستان وعزیزان عزیزراه برای هرزشدن زیاده!!!!!!!!!!!!!!!وهیچ ارتباطی به فقر نداره!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  یکی میره فاحشه میشه میگه بخاطرنداری !!!!
  یکی میره فاحشه میشه میگه برای دلم!!!ودقیقا برای توجیه کارش میگوید من مثل زنان خیابانی نیستم که پول بگیرم وتن فروشی کنم!!!!بلکه پول هم برای عشقم میدهم….
  یکی میره فاحشه میشه میگه من هنرمندم!!!!!مثل گلشیفته فراهانی و…!!!
  یکی راهم چندسال پیش توسایت دیدم که اعلام کرده بود برای کمک به فقرا میخواست فاحشه بشه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  بالاخره راه برای فاحشه شدن زیاده!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • سلام واقعا درسته
  برادر خود من هنگام ازدواجش واقعا پول خیلی کمی داشت درحد یک میلیون ولی الان ک ازدواج کرده همه چیزداره الحمدلله اونم بخاطر ایمان خودش وزن داداشم بود ک درعرض یکسال به همه چیز رسیدن تو همین دوره وزمونه هم ازدواج کرد…واقعا ما خدا روحس کردیم خداروشکر

  • امید وطن دوست

   نمونه های مختلفی سراغ دارم که ازدواج توانسته افراد را حفظ کند. البته عوامل بسیاری باعث این اتفاق می شود. یک نفر می گفت وقتی ازدواج کردم همسرم مدیریت مخارج را دستش گرفت درحالی که در دوران تجرد این چنین نبوده و بسیار تعریف می کرده از دوران جدیدی که با همسرش طی کرده اند و عوامل مختلف دیگر که مهم ترین آنها عمل به گفته الهی در این زمینه است که ازدواج باشد

 • با عرض سلام خدمت خوانندگان وامید وطن دوست:
  اینجانب با دلیل ومستندات عرض کردم که راه برلی هرزه شدن زیاده….
  شخصیت افراد را میشود در گفتارشان جستجو کرد!!!!!
  مثلا سرکار خانمasma خانم اول آمریکا را برای خودش الگو قرار داده ؛بعدش زیر کتمنت من
  توهین نوشته ومشخص هم نکرده به کی وبرای چی توهین کردند؟!
  برداشت من این است که تکیه کلام این خانم توهین است !نظر شما چیست؟!

  • امید وطن دوست

   هرکسی حق دارد در این کامنت ها اظهار نظر کند. به نظر من ایشان نظر خودش را بیان می کند و شاید برای قضاوت درمورد لحنشان زود باشد چون این لحن به عوامل زیادی بستگی می تواند داشته باشد

 • سلام:آقای وطن دوست فکر میکردم یک وبلایکی طراحی کرده ایی بی طرف وآزاد!!!
  توهین را راحت منتشر میکنی !ولی انتقاد منطقی را که توهین کردن را میبرد زیر
  سوال منتشر نمیکنی؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • امید وطن دوست

   من خیلی تلاش کردم به کسی توهین نکنم. اگر نکته توهین آمیزی مشاهده می کنید حتما با ذکر آن بخش به من اطلاع دهید

 • با سلام وعرض احترام:
  جناب آقای وطن دوست؛(کلمه مردیکه بی حیا)نظر است که خانم asmaگذاشته اند؟!
  وحضرتعالی چنین ادبیاتی را نطر مینامید وباور ندارید که کسی بدون دلیل ومنطق از جنبن ادبیاتی استفاده کند فحاش نیست پس جه جیزی میتواتد باشد؟! لابد منتقد فهیم میباشد؟!!!

  • امید وطن دوست

   سلام
   من درمورد آن لفظ اظهارنظری نمی کنم. اگر واقعا منطق ما منطق عالی باشد برای منتقد ساکت کننده خواهدبود. ما باید سعی کنیم که هرنظری هست شنیده شود و بدون آنکه عصبانیتی رخ دهد به آن پاسخ داده شود چون عصبانیت فساد در پی خواهد داشت برای ملموس تر شدن قضیه، رفتار حضرت امیر (ع) در زمان کشتن عمرو بن عبدود را یادآوری می کنم.

 • سلام
  اولا موضوع بحث فاحشگی نیست که جناب آقای پورایوب با منطق اثباتش کردند. ثانیا چرا جناب پورایوب در نظراتشان اینهمه علامت تعجب می گذارند؟ به نظر من چند تا علامت تعجب گذاشتن پشت سر هم روی بیننده حس منفی به وجود می آورد و باعث می شود حس خود را با توهین پاسخ دهد.

 • سلام:
  پاسخ به سرکار فاطمه خانم
  پس ازعرض ادب واحترام:
  کاملا قبول دارم که بحث فاحشگی نبود ومن فقط میخواستم نسبت به هرزگی خانم ها در حجاب برتر نظر خودم را برای عموم با دلیل ومدرک گفته باشم!
  سرکار خانم فقط برای من خیلی عجیب است که چند تا علامت تعجب چطور میتواندبر فردیکه نه طرف صحبت من است ونه …حس منفی بگذارد وشما خانم محترم نیز تایید کنید که من باعث توهینش شده ام وبطوری که حق من بوده!!!
  افرادیکه با چند تا علامت تعجب کنترل خود را از دست میدهندوتوهین میکنندوکسانیکه این توهین را تایید میکنند به نظر من خودشان را به یک روانپزشک نشان بدهند بد نیست!!!

 • من معذرت میخوام از اقای …..
  من الگوی های خوبی رو از امریکا یاد گرفتم:
  پشت سر کسی حرف نمیزنن (دیدم)
  به زنان احترام میزارن
  و
  .
  .
  .
  اول باید معنی فاحشه رو بفهمیم,فاحشه یعنی زنی که از روی بی عقلی,هوس,شهوت,بی پولی دست به همچین کاری میزنه که فکر نکنم خانم های بدحجاب چنین صفات رو داشته باشند که فاحشه گفته بشوند.
  چه زن هایی که با حجاب اند و فساد میکنند.پس بیایم با منطق جلو بریم.
  مردی هم که کشتی گیره با چنین وضعی جلو دوربین میاد پس اونم هرزه است که زنان رو به گناه می اندازد.
  خدا عقل داده فکر کنید بعد حرف بزنید.
  روایت داریم زن فاحشه رو خدا بخشیده وارد بهشتش کرده.
  اول ببینیم دلیل فاحشه شدن چیست بعد طرف رو با علم توجیه اش کنیم.
  راستی میدونستید تو امریکا مردان فاحشه وجود دارن و دختران میروند اونجا و با پول غریزه جنسی شون رو ارضا میکنند؟پس فاحشگی به زن بودن نیست.

 • اقا کیوان بزار یه چیزی بگم کسی که خوب باشه هیچ وقت به این و اون نمیگه فاحشه.
  شما دلیل هاشو از کجا میدونی؟پرسیدی ازشون؟خب حالا چه طوری راهنمایی شون کردی؟
  توی مطالب حجاب حرف فاحشه نمینویسه درسته؟

 • اول اینکه در جواب به اقای کیوان باید بگم من فقط خصوصیات خوب امریکارو یاد گرفتم از جمله:
  ریاکاری نمیکنند
  به کسی کار ندارند سرشون تو کار خودشونه
  فتنه گری نمیکنند
  دروغ نمیکن
  و
  .
  .
  .
  .
  زن اگرم فاحشه باشه نباید بگی.
  اگه خدا نامه اعمال ماهارو رو کنه که از زنان فاحشه هم بدتریم.

 • سلام:سرکار خانم asmaمن نامه عمل شما را نمیدانم ولی خودم را میدانم که بدتر از فاحشه نیستم!!!حالاشما به خودت نسبت بدتر از… میدهی به من ربطی ندارد خواهشا به کس دیگر نسبت نده……

 • متشکرم از لطف شما , حتما

  • اسما خانم مسئله دقبقا همین است که توقعات شما دختر ها خیلی بالا رفته در ضمن رسم و رسومات دست و پا گیر و بی پایه مسئله را سخت کرده است اگر بر اساس دین عمل کنیم این رسومات(مثل عروسی های انچنانی جهیزیه انچنانی این که داماد حتما کت شلوار داشته باشدو…)بی اهمیت شده توقعات دختران کمتر شده تلاش پسران بیشتر شده و ازدواج بسیار بسیار بسیار ساده تر میگردد و ضمنا خوب است بدانید که نمیتوان این امر را به این بهانه عقب انداخت چرا که یک نیاز فطری است و به تاخیر انداختن ان موجب ایجاد بحران های فردی و معضلات اجتماعی میشود همانطور که متاسفانه اکنون شاهد بعضی اثرات ان هستیم

افزودن ديدگاه