google چند کلمه حرف ... | حجاب برتر
Find Me Here
۰۶ مهر

چند کلمه حرف …

مجموعه: متن

سیزدهمین نوشته از کاربران وب سایت حجاب برتر – چند کلمه حرف حساب درباره حجاب و حد و مرز آن…


خداوندگاری زن

۱٫ حجاب(پوشاندن همه بدن به استثنای صورت و کف دست تا مچ) جزء ضروری دین است.
۲٫ حجاب فقط یکی از دستورات خداوند بزرگ است؛ راستگویی، خدمت به دیگران، سوء ظن نداشتن، ظلم نکردن، غیبت نکردن، تهمت نزدن، وفای به عهد و … نیز از دستورات و توصیه های اکید دین است. پس قضاوت ما در باره افراد نمی تواند فقط برمبنای حجاب آنها یا مثلا راستگوییِ آنها باشد.
۳٫ به طور کلی اینکه من یک حکم دینی را قبول نداشته باشم و یا به آن عمل نکنم، به خودم مربوط است. یعنی این رابطه ای است بین من با خدای خودم.
۴٫ در عین حال، عمل نکردن به بعضی از احکام دین، آثار زیان باری برای جامعه‌دارد. لذا کارگزاران جامعۀ دینی موظف‌اند افراد را از ارتکاب این اعمال آسیب‌زا بازدارند. (و البته این حکم عقل سلیم است.)
۵٫ در اینکه بی حجابی و بد حجابی آسیب‌زاست تردیدی نیست. کافی است توجه‌کنیم که اغلب دخترانی که قربانی سوء استفاده‌های جنسی و تجاوز و … قرارمی گیرند، میانه ای با حجاب ندارند.
۶٫ سخن بر سر این است که کدام حد از بدحجابی آسیب‌زاست. اینجا اختلاف نظر وجوددارد. بعضی خانم‌ها حتی نپوشاندنِ وجه و کفین (صورت و کف دست تا مچ) را هم آسیب زا می دانند و لذا با چادر “رو”می‌گیرند یا حتی روبنده می اندازند و دستکش به دست می کنند. درست درمقابل اینها، برخی خانم‌ها نشان دادنِ بیش از وجه و کفین را هم مشکل‌آفرین و آسیب‌زا نمی‌دانند و مثلاً قسمتی از موهای خود را نیز در معرض دید قرار می‌دهند.
۷٫ هر دو گروه برای خود استدلال‌های قابل تاملی دارند و به نظر نمی‌رسد که با بحث و گفتگوی طولانی هم، بتوانند یکدیگر را کاملا قانع‌کنند و به وحدت نظر برسند.
۸٫ پس چه باید کرد؟ بالاخره باید معیاری را برای پوشش و حد و مرز آن برگزید.
۹٫ بهتر نیست چاره‌جویی درباره این موضوع (یعنی اینکه کدام حد از بدحجابی آسیب‌زاست) را به خداوند حکیم واگذار کنیم و همان حد و مرزی را که او تعیین‌کرده(یعنی وجه و کفین) هم در زندگی فردی و هم در سیاست‌گذاری اجتماعی رعایت‌کنیم؟

نوشته منصور جاویدنیا

۹ دیدگاه
 • سلام بر برادران خوبِ حیات برتر
  توضیحی درباره مطلب کوتاهی که درباره حجاب فرستادم:

  بدیهی است که بنده نمیخواستم با این چند جمله مسئله حجاب را فیصله دهم.
  اما تصورم این بود که با چینش منطقیِ چند گزاره صریح و شفاف و مبتنی بر شناخت ذهنیت برخی از بدحجاب ها، شاید بتوان بر بعضی از آنها که صرفا مشکل شناختی دارند،تاثیرگذارد.
  درتنظیم این گزاره ها تلاش داشته ام چند شبهه جدی را به گونه ای ظریف پاسخ دهم از جمله اینکه دین هر کسی به خودش مربوط است یا اینکه دین فقط در حجاب خلاصه نمی شو. همچنین اگر مخاطب، متن را دقیق و منصفانه بخواند، خیلی راحت به گزاره نهایی (که گزاره اصلی است) تن می دهد.
  اینها را گفتم که دوستان دقت بیشتری در این متن بکنند و ظرفیتِ اقناع کنندگیِ آن را دریابند و هم از آنها درخواست کنم که این مطلب را با تیتر و تصویری جذاب تر منتشر کنند تا به یاری خدا تأثیر آن افزون گردد.(تیتر پیشنهادی:سخنی باشما خانم محترم بدحجاب)
  متشکرم
  منصور جاوید نیا

 • سلام دوستان گرامی
  به نشانی که گفتید مراجعه کردم اما متاسفانه پاسخی ندیدم

  • امید وطن دوست

   سلام
   نشانی کجا؟

   • سلام بر جناب وطن دوست،
    از جواب کلی و کوتاهی که به من داده اید(همین که گفته اید ممنون از توضیحات شما…)میشه استنباط کرد که متاسفانه نوشته و دیدگاه بنده را که در عین کوتاه و ساده بودن، مبتنی بر مطالعات نظری و پیمایشی است،دقیق مطالعه نکرده اید. واقعا متاسفم.

    • امید وطن دوست

     سلام بر شما
     استنباط شما متین است اما بنده قصدی که شما استنباط کردید رو نداشتم. راستش نمی دونستم چه جوری جواب طویل بدم…!

     • سلام مجدد بر آقا امید
      منظور بنده جواب مفصل نبود. منظورم توجهِ شما به پیشنهادی بود که در سطرهای آخر داشتم و گفتم:این مطلب را با تیتر و تصویری جذاب تر منتشر کنید تا به یاری خدا تأثیر آن افزون گردد.(تیتر پیشنهادی:سخنی باشما خانم محترم بدحجاب)
      ضمنا بنظرم نوشته هایی که بین بنده و جنابعالی تبادل شده نیازی نبوده که به صورت عمومی منتشر شود. این موارد می توانست صرفا از طریق ایمیل تبادل شود. مخاطب این سایت نیازی به محتوای این گفت و شنود ندارد.

      منبع : چند کلمه حرف … | حجاب برتر

 • همین هایی که اینقدر از حجاب حرف میزنند خودشون از همه بدترند , قبول دارید ؟
  خیلی هارو دیدم نمونش بابام به مو هم گیر میده ولی خودش به زنان خیره میشه , برعکس داداشم که اصلا گیر نمیده تا حالا ندیدم به کسی نگاه کنه یا شوخی کنه .
  اینقدر پسر خوبیه که اگه با یک دخترم تنهاش بزاری خیالت راحته همه ی فامیلم دوسش دارن , ولی بابام اوووه همه از دستش فراری اند از بس گیر میده , یکی نیست بگه اول خودت رو درست کن بعد نهی از منکر کن , حدیث داریم میگه کسی که به کاری که نهی از منکر میکنه خودش عمل نکنه لعنت شده است . واقعا برای خودم متاسفم چرا چون هرکسی به ذات خودش فکر میکنه . حالا بابام چون چشم چرانه فکر میکنه همه ی مردا همین طوریند .
  اینو از همه ی پسرای فامیل پرسیدم و همه هم تایید کردن .
  پس اگه دیدید یکی خیلی به حجاب خانوادش گیر میده بدونید خودش ذاتش خرابه و فکر میکنه همه مثل اونند

 • اقا جاوید هم عوض این نظر دادن ها بره ذات خودشو درست کنه که میگه خانم های بدحجاب .
  بره به مردا بگه که ببخشیدا الت جنسی شونم از زیر شلوار های تنگ شون معلومه . خجالت هم خوب چیزیه هیچ کس هم هیچی نمیگه .
  نمونه هاشو عرض میکنم :
  تو بازی کشتی که افتضاحه
  بازی والیبال که نگو
  من موندم خدا چرا شماهارو جزا نمیده , ایشالله خدا نابودتون کنه که به این مردا هیچی نمیگید میزارید دخترامون رو فاسد کنند بعد میگید عامل فساد زنانند .
  خدا لعنت کنه این مردان بی غیرت رو که دختران مارا فاسد کردند .

افزودن ديدگاه