google توجه به دختران ، عامل حیا و عفت | حجاب برتر
Find Me Here
۲۴ شهریور

توجه به دختران ، عامل حیا و عفت

مجموعه: متن

امام صادق (ع) فرمود: «اذا احببت رجلا فاخبره؛ اگر به کسى علاقه و محبت داشتى، او را آگاه کن».

توجه به دختران عامل حیا و عفت

بسیاری از کارشناسان بر این اعتقادند که بسیاری از بدحجابی های دختران امروز جامعه به خاطر کمبود محبتی است که آنان از سوی پدران خود احساس می کنند. این در حالی است که اسلام ناب محمدی درباره محبت کردن به دختران بسیار سفارش نموده است.

چنانچه پیامبر گرامی اسلام(ص) دختران را حتی در دادن هدایا بر پسران مقدم دانسته و می فرمایند: هرکسی به بازار رود و تحفه ای بخرد و آن را برای خانواده اش ببرد همانند حمل کننده صدقه به سوی نیازمندان است و باید دختران را در دادن هدایا بر پسران مقدم بدارد، زیرا هر کس دخترش را خوشحال کند مانند آن است که برده ای از نسل حضرت اسماعیل را آزاد ساخته است.(الامالی، صدوق، ص۵۷۷)

همچنین آن حضرت فرمود: میان اولاد خود در دادن هدیه به مساوات عمل کنید و اگر خواستی کسی را بیشتر هدیه دهی به دختران بیشتر بده.(الخلاف، طوسی، ج۳، ص۵۶۴)
رسول حق (ص) فرمود : خداوند به دختر مهربان تر از پسر است، کسى که باعث خوشحالى دخترش شود، خداوند روز قیامت او را خوشحال مى کند.

فرزندانی که در دوران کودکی و نوجوانی به مقدار کافی از محبت پدر و مادر بهره مند بوده اند دارای اراده قوی و روان سالم می باشند ، برعکس افرادی که در خانواده های خشن زندگی می کنند و از مهر و محبت پدر و مادر بی بهره بوده اند، در بزرگسالی با مشکلات روحی و روانی مواجه می شوند و احساس حقارت می کنند.

کرامت و بزرگواری از عوامل سلامت رفتاری است، بنابراین در کنار مهرورزی والدین به فرزند روح بزرگواری را در او تقویت می کنند.

روزی رسول خدا (ص) حسن و حسین (ع) را می بوسید. شخصی به نام اقرع بن حابس گفت: من ده فرزند دارم و هرگز هیچ یک را ازآن ها را نبوسیده ام. آن حضرت فرمود: هر کس رحم نکند بر او رحم نمی شود. برپایه روایتی آن حضرت به قدری از این گفتار وی خشمگین شد که چهره اش برافروخت و به او فرمود: اگر خدا عاطفه را از دلت کنده است با تو چه کنم؟ هر کس بر خردسالان ما مهر نورزد و بزرگان ما را احترام نکند از ما نیست.(بحارالانوار، ج۴۳،ص۲۸۲-۲۸۳)

خطاب کردن کودک با گل واژه هایی چون « عزیزم » ، « نور چشمم » ، « میوه ی دلم » و … که سرشار از عاطفه و محبت است به کودک نیروی ویژه ای می بخشد و او را شاداب نگه می دارد . حضرت زهرا (س) در خطاب به فرزندان از واژه هایی چون « قُرَّهَ عینی » نور دیده ام ، « ثمره فؤادی » میوه دلم استفاده می کردند . بنابراین می توان گفت یکی از بهترین وسایل پرورش صحیح عواطف کودکان نوازش کودک و ابراز مهر و محبت به اوست.

« وَ کانَ النّبی صلّی الله علیه و آله إذا أصبح مَسَحَ علی رُؤُسِ وُلده » روش رسول اکرم (ص) در خانواده این بود که همه روزه صبح دست محبت به سر فرزندان خود می کشید . (محمد باقر مجلسی ، بحار ، ج ۲۳ ، ص ۱۱۴)

امام صادق ( ع ) می فرماید : مردی که نسبت به فرزندان خود محبت بسیار دارد مشمول رحمت و عنایت مخصوص خداوند بزرگ است .(الحدیث ، روایات تربیتی از مکاتب اهل بیت (ع) ، ص ۵۹)

poster-ej-fr(90)

کارشناسان تربیت اسلامی بر این اعتقاد هستند که والدین باید تا ۴ سال اول زندگی فرزندان خود ارتباط مناسب روحی و روانی با آنان برقرار کنند تا بتوانند در دوران نوجوانی و جوانی گوش شنوای حرف های مگوی آنان باشند. آنان معتقدند که پدران و مادران در ۷ سال اول باید با فرزندان خود ارتباط پوستی و لمسی داشته باشند چنانچه پیامبر اعظم اسلام در این باره این گونه سفارش نموده اند.

پیامبر گرامی اسلام ( ص ) فرمود : فرزندان خود را بسیار ببوسید زیرا برای شما در هر بوسیدن درجه ای است . (محمد باقر مجلسی ، بحار ، ج ۲۳ ، ص ۱۱۳)
در ۷ سال دوم باید پدران و مادران نه بالفظ “من می گویم”، بلکه با دیدن و شنیدن با فرزندان خود رابطه تنگاتنگ، گرم و صمیمی برقرار کنند تا فرزندان شان در سن جوانی این مهر و محبت را از نامحرمان درخواست نکنند.

البته باز هم اسلام درباره مهرورزی به دختران و ارتباط برقرار کردن پدران با آنان تاکید خاصی می کند؛تا آنجا که دختران به مونس های گران بها و حسنه تعبیر شده اند.
پیامبر خدا ( ص ) فرمود : دختران خود را ناخوش ندارید زیرا آنها مونس های گران بهایی هستند . (محمد محمدی ری شهری ، منتخب میزان الحکمه ، ص ۶۱۳)
و امام صادق ( ع ) فرمود : پسران نعمتند و دختران حسنه و خداوند از نعمت ها بازخواست می کند و برای حسنات پاداش می دهد . (همان)

از جمله آثار مهم محبت به فرزندان و کودکان ، عزت نفس ، اعتماد به نفس و خودباوری است . کودکانی که به قدر کافی از والدین محبت دیده اند وقتی بزرگ می شوند ، دارای صلابت و عزت و اراده قوی هستند . کودکی که مهر و عشق را تجربه می کند ، این احساس را به درون می ریزد ، خودپذیری را می آموزد و خود را موجودی دوست داشتنی در نظر می گیرد و به خودش احترام می گذارد .

محبت پدران و مادران نسبت به فرزندان عامل مهم و موثری در رشد طبیعی آنان است ، زیرا فرزند به یقین می رسد که همواره محبوب دیگران است و می تواند خود را به خانواده پرمهر خود نسبت دهد . زیرا هر شخص زمانی خود را خوشبخت تلقی می کند که بداند او را دوست دارند و می پذیرند .

کودکان درس محبت ، رحم ، شفقت ، نیکوکاری ، وفاداری ، صفا ، خلوص نیت ، رشادت ، شهامت ، شجاعت ، تقوا ، ادب ، تواضع ، عزت نفس و … را در نخستین سال های زندگی خود و در دامن پرمهر و محبت پدر و مادر می آموزند. البته احترام، ادب و وفای میان والدین و فرزندان نتیجه نهایی این ارتباط سالم و تنگاتنگ و پرعطوفت است.

متاسفانه در دنیای مدرن امروز ، اینترنت، وایبر ، ماهواره و تجمل گرایی باعث شده است تا پدران خلوتی را برای دختران خود پیدا نکنند و در بازی ها و تفریحات دختران خود سهیم نباشند گویی خانواده ها ظاهرا در کنار یکدیگرند اما در حقیقت به دور از هم زندگی می کنند زیرا بسیاری از افراد خانواده خود را با فضای مجازی سرگرم می کنند و از دنیای واقعی ارتباطات غافل شده اند.

دختران تمام نسل ها به ارتباط تنگاتنگ و سرشار از محبت پدران خود نیازمندند و غفلت پدران از این نیاز مهم دختران خود باعث شده است تا بدحجابی و روابط ناسالم میان دختران و پسران در جامعه گسترش پیدا کند. در کنار تمام خوراک های مسموم از جمله ماهواره، نباید از تجمل گرایی حاکم بر زندگی امروز خانواده ها غافل شد که باعث شده است تا پدران به خاطر بالا رفتن سطح توقع همسر و فرزندان خود در حقیقت نتوانند فرصت پیدا کنند تا با نشاط در کنار خانواده خود باشند و زمانی را به با هم بودن، گفتگو، بازی کردن و شنیدن حرف های مگوی دختران خود اختصاص دهند

۴ دیدگاه
 • پسران نعمت اند یعنی چی ؟
  بی حجابی فقط جلب توجه نیست که بخواد بی حجاب باشه . یک دختر دوست داره مثل پسر کله اش هوا بخوره راحت باشه ,
  وقتی یک پسر لباس های زننده میپوشه دختره با خودش میگه چرا این راحت راه بره و حال کنه و هیچ کس بهش گیر نمیده , ولی من بدبخت تا یکم موهام بیرونه میگن بدحجاب .
  خب راست میگه دیگه تو تلویزیون اسلامی مردان توی کشتی کج چه لباس های زننده ای رو میپوشن اخه این درسته ؟
  بعد یک دختر رو اصلا نشون نمیدن با حجاب کامل هم .
  تازه یکی شونم سید بود که کشتی میگرفت , اخه یک سید از اولاد پیغمبر اینجور لباس میپوشه ؟ چرا تن پیغمبر رو تو قبر میلرزونن ؟
  ران پا جز عورت چرا میزارید زن نامحرم نگاه کنه ؟
  لباسای چسبی که میپوشن اخه نمیگن زنان به گناه می افتند ؟ میگن خب زنان نگاه نکنن , خب ماهم زنان را اینصورت بزاریم تو تلویزیون بعد بگین مردان نگاه نکنند مگه میشه ؟
  پیامبران و امامان حیا داشتن از اینجور لباس ها بعد شما حلال میدونید ؟ اونم سید که نباید یک خال از بدنش دیده بشه .
  لباس پیامبران انقدر گوشاد بود که حتی برامدگی دیده نمیشد بعد حالا علنی داریم اندام مردان را به نمایش میزاریم .
  میگن خب مسابقه است , اگه ما مسلمونیم نباید تو این مسابقه ها شرکت کنیم بگیم ما نمیخواییم اینطور لباس بپوشیم , بیایم اخرتمون رو اباد کنیم نه دنیامون رو .
  میدونید تا الان چندتا زن به گناه افتادند؟ جواب باید بدید ها حواستون باشه اخرت چه مکانیه ها ؟
  خدایا توبه که مردان مسلمان ما در یک کشور اسلامی لباسی میپوشند که ران پاشون و قفسه سینه شون و الت تناسلی شون و بازو هاشون و به نمایش گذاشتن بعد ما حرف از عفت زنان میزنیم . خدایا خودت راهنماییشون کن یا برشون دار که اسلام رو دارن با اندامشون به فساد میکشند .
  نظر بدید لطفا

  • خانه بدون قفل و بست و ماشین بدون قفل وبست!!!
   زن زیبا و با ارزش با قفل وبست برای جلوگیری از فساد جوانان-جلوگیری از تسلط نظریات فروید

 • ی جا شنیدم زمان امام، شخصی از وضع تلویزیون به مسئولین شکایت کرده بود و گفته بود : این چه تصاویریه که تلویزیون اسلامی نشون میده؟ من پیر مرد به گناه می افتم، چه برسه به جوونا
  شکایت این فرد رو به امام رسوندن. امام پرسیدن مگه چه تصاویری نمایش داده میشه؟
  تصاویر رو به امام نشون دادن
  امام بعد از دیدن تصاویر گفتن: به این آقا بگید یه کم تهدیب نفس بفرماین!
  (نقل به مضمون)

افزودن ديدگاه